Для того щоб почати співпрацювати із Фондом Європейського союзу Україна готова створити низку інституцій, яким довірятиме ЄС.
Такого висновку досягли українські експерти з регіонального розвитку в рамках засідання круглого столу «Роль, місце і можливості місцевого самоврядування у розвитку регіонів», що відбулося з нагоди Дня місцевого самоврядування 2 грудня 2010 року.
Протягом 2 годин у Міністерстві регіонального розвитку та будівництва України провідні фахівці України та Європи обмінювалися досвідом, обговорювали плани на майбутнє та визначали перспективні напрямки співробітництва.
Серед учасників заходу, представники секретаріату Кабінету Міністрів України, апарату Верховної ради України, Міністерства регіонального розвитку України, експерти проекту Європейського союзу «Підтримка сталого регіонального розвитку в Україні», а також голови обласних і районних рад.
Відкрив засідання заступник Міністра регіонального розвитку та будівництва України Сергій Романюк. Він привітав новообраних очільників регіональних рад і висловив сподівання, що регіональна влада активно співпрацюватиме з центральними органами державної влади.
«Для того, щоб зробити відносини між місцевою і центральною владою сталими і прозорими, ми маємо відпрацювати механізм співпраці органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади», – заявив він.
Про те, яким чином досягли порозуміння центру з регіонами в Європі розповіла пані Таня Забуковець-Ковачич, керівник групи проекту Європейського союзу «Підтримка сталого регіонального розвитку в Україні».
В рамках своєї презентації «Політика регіонального розвитку: роль, місце і можливості регіонального самоврядування» міжнародний експерт поінформувала про напрямки регіонального розвитку не лише для членів Європейського Союзу, а й для країн-кандидатів.
За її словами, основою для реалізації регіональної політики є відпрацювання стратегії розвитку регіонів на всіх рівнях: національному, регіональному, місцевому. Це означає, що Національна стратегія регіонального розвитку має складатися зі стратегій розвитку кожного регіону, а ті, в свою чергу, – з операційних регіональних планів, що об’єднані у єдиний Національний операційний план.
Фінансування всіх цих проектів здійснюється за рахунок державних і місцевих бюджетів, що передбачені в рамках середньострокового бюджетного планування для реалізації Національного плану розвитку, а також за кошти Фонду ЄС.
Для країн-членів фінансові вливання Фонду здійснюються безпосередньо у бюджет країни, що ж до країн-кандидатів, пані Таня запропонувала наступну схему фінансування:
«На вимогу Європейського Союзу в країні мають бути створені певні інституції, яким ЄС зможе довірити функції контрактування та розпорядження коштами Фонду. А саме: орган управління, орган фінансування, орган реалізації».
Підсумовуючи доповідь, міжнародний експерт відзначила, що в Україні подібними інституціями можуть стати відповідно Кабінет Міністрів, Міністерство фінансів і Міністерство регіонального розвитку та будівництва.
Можливості, запропоновані європейським Проектом, знайшли одностайну підтримку з боку української сторони, адже наразі окремої статті витрат державних коштів на регіональний розвиток не передбачено. Субвенції на соціально-економічний розвиток здебільшого інвестуються в об’єкти соціально-інженерної інфраструктури, як і існуючі бюджети розвитку областей.
«Якщо Європейський Союз пропонує створити подібні інституції Фонду – ми з радістю приймемо цю пропозицію», – заявив директор Департаменту регіональної політики та місцевого самоврядування Секретаріату Кабінету Міністрів України В’ячеслав Негода.
Переходячи від майбутніх перспектив до проблем сьогодення, В.Негода зазначив, що для того, щоб досягти видимих результатів роботи щодо розвитку регіонів, Кабінет Міністрів України має заключити угоду строком від 3 до 5 років з кожною обласною радою.
Також він запропонував Всеукраїнській Асоціації районних та обласних рад підготовити низку проектів розвитку інфраструктури, яка б допомогла КМУ виокремити пріоритетні напрямки роботи для кожної області.
«Для кожного регіону ми спільно оберемо 3-4 проекти, які будуть реально реалізовані протягом 3-5 років», – пояснив експерт.
В свою чергу заступник Міністра регіонального розвитку та будівництва України Сергій Романюк відмітив, що на сьогоднішній день угоди підписані вже з 6-ма обласними радами, ще 5 наразі узгоджуються.
«До кінця 2011 року ми плануємо підписати угоди зі всіма облрадами України», – висловив сподівання заступник Міністра.
Прес-служба Мінрегіонбуду
Джерело: http://minregionbud.gov.ua/uk/publish/category/29367